TOEFL

image

TOEFL NEDİR

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) IBT ( Internet Based Test ) sınavı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce yeterliliğini ölçmek amacıyla, Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

Eğitim dili İngilizce olan çoğu kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

TOEFL sınavı öğrencinin İngilizceyi kullanma ve anlama yeteneğinizi ölçer. Bu sınav ayda birkaç defa yapılmaktadır.

SINAV FORMATI

TOEFL IBT sınavında öğrencilerin, konuşma becerisi (Speaking Skills), dinlediğini anlama becerisi (Listening Skills), okuduğunu anlama becerisi (Reading Skills) ve kompozisyon yazabilme becerisi (Written English Skills) ölçülmektedir.

Sınavda her bir bölüm (Listening, Reading, Speaking, Writing) 30 puan olmak üzere toplam 120 puan üzerinden değerlendirilir.

TOEFL BAŞVURU

TOEFL sınav başvuruları online olarak https://www.ets.org/tr/toefl sitesinden yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapacak adayların, öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri şehre göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.