SAT

image

SAT NEDİR

SAT(Scholastic Aptitude Test), Amerika’daki üniversitelere girişte hem Amerikan vatandaşlarının hem de uluslararası öğrencilerin üniversitelere yerleşimini sağlayan bir sınavdır.

SAT sınavı SAT I ve SAT II olmak üzere ikiye ayrılır.

Amerika’da yılda 7 defa düzenlenen bu sınav, Türkiye gibi ülkelerde de yılda 6 defa belirli sınav merkezlerinde organize ediliyor. Her yıl Türkiye’de Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Mayıs ve Haziran aylarında düzenlenen bu sınavın sonucunun 2 yıl geçerliliği var.

SAT I

Yurtdışındaki üniversiteler başvurularda Reading, Writing and Language, Math ve Essay olmak üzere 4 bölümü değerlendirmeye alır. Reading ve Writing bölümü 800, Math bölümü 800 ve Essay 3 farklı kriterde 8’er puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Sınavda maksimum skor 1600, minimum skor ise 400 puandır.

 

Reading 52 questions, 65 minutes
10 minutes break
Writing and Language 44 questions, 35 minutes
Math* 20 questions, 25 minutes
10 minutes break
Math** 38 questions, 55 minutes
2 minutes break
Essay*** 1 question, 50 minutes
   
*can’t use calculator
** use calculator
***opsiyonel
 

SAT SUBJECT

SAT II (Subject Test), 1 saatlik bir sınavdır. İlgilendiğiniz alana göre, sizi belli konularda test eder. Sınav; History, Math, Science ve Foreign Languages olmak üzere 4 ana dal ve buna bağlı yan dallardan oluşur. Mümkün olan en yüksek puan 800’ dür.

SAT Sınavının 2. oturumu olan Subject Tests aslında öğrencilerin ilgili olduğu konulardaki bilgilerini ölçmeye dayanıyor.

Math Level 1

Math Level 2

Chemistry

Physics

gibi pek çok alanda yapılan sınavların skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir. Amerika’da lisans eğitimi için mutlaka en az 1 subject test talep edilmektedir. Hatta prestijli Amerikan üniversitelerinden bazıları iki akademik konulu test sonucu da isteyebilmektedir.

SAT BAŞVURU

SAT sınav başvuruları online olarak http://sat.collegeboard.org/home sitesinden yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapacak adayların, öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri şehre göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.

Adaylar sınav tarihlerine yine aynı web sitesi üzerinden ulaşabilirler.