IELTS

image

IELTS NEDİR

IELTS (International English Language Testing System) , İngilizcenin geçerli olduğu Üniversitelerde eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce yeterlilik seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır.

Sınav, Listening( Dinleme), Reading (Okuma), Writing(Yazma), Speaking (Konuşma) olmak üzere dört ayrı bölümden oluşur. Her bir bölümün maximum puanı 9.0’ dur. Dört bölümden ayrı ayrı alınan puanlar toplanarak 4’e bölünür. Bulunan ortalama sonuç başvuruda kullanılır.

IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere, Amerika ve Türkiye gibi birçok ülkede üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir.

IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. General Training modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir. Academic modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir ve genelde kabul not 6.0 ve üzeridir.

Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarından muaf olmak isteyenler, üniversitelere yüksek lisans veya doktora başvurusu yapmak isteyenler, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere yurtdışındaki üniversitelerin lisans veya lisansüstü programlarına başvuruda bulunmak isteyenler ve çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

SINAV FORMATI

IELTS, dört dil becerisini ölçer: Listening, Reading, Speaking, Writing. Listening, Reading ve Writng bölümlerine aynı günde arka arkaya, aralarda mola verilmeden girilir. Sınava girdiğiniz merkeze bağlı olarak, Speaking bölümü diğer üç bölüm ile aynı gün ya da takip eden 7 gün içinde girebilirsiniz. Toplam sınav süresi yaklaşık üç saattir.

Academic & Genaral Training IELTS

Listening 40 questions, 40 minutes*
Reading 40 questions, 60 minutes
Writing 2 questions, 60 minutes
Speaking 3 parts, 11-14 minutes
*Approximately 30 minutes (plus 10 minutes transfer time).

IELTS BAŞVURU

IELTS sınav başvuruları online olarak www.britishcouncil.org.tr ve www.idpieltsturkey.com sitesinden yapılmaktadır. Sınav sonuçları aynı web siteleri üzerinden 2 hafta sonra açıklanmaktadır.