AP

image

AP NEDİR

AP (Advanced Placement) programı, dünyanın birçok ülkesinde kabul edilen ileri düzeyde bir eğitim programıdır. Önemli üniversiteler tarafından kabul edilen AP skoru, yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için oldukça önemlidir.

Amerika kökenli olan AP programı ile lise çağındaki öğrenciler, üniversite seviyesindeki çeşitli dersleri görebilmektedir. AP sınavlarına giren öğrencilerin başarılı oldukları dersler, üniversitede kredi olarak sayılabilmektedir.

Yurt dışındaki birçok prestijli üniversiteye kabul edilme avantajı sağlayan AP sınavları, otuzun üzerinde başlıkta gerçekleştirilmektedir.

Bu sınavın notlarıyla başta ABD, Kanada ve İngiltere olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesindeki seçkin üniversitelere kabul alma olasılığınız artar.

Eğitim alacağınız bölümde ders / kredi muafiyeti kazanabilirsiniz.

SINAV FORMATI

AP sınavlarının içeriği üniversite profesörleri ve lise AP öğretmenlerinden oluşan bir kurul tarafından hazırlanmaktadır. Her AP sınavında çoktan seçmeli sorulardan ve kısa cevaplı veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşan iki bölüm bulunur. Sınav süresi ve sınavda çıkan soru sayısı, seçilen konuya göre farklılık göstermektedir. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından; kompozisyonlar ve kısa cevaplı sorular ise öğretmenler tarafından değerlendirilir.

Sınavlar her sene 1 defa, Mayıs ayında yapılır. Her bir dersin sınavı ayrı ayrı uygulanır, dolayısıyla her bir başlık için ayrı bir sınava girmeniz gerekir.Sınavlara başvurular Şubat ayında başlamaktadır.

Daha detayli bilgi için https://apcentral.collegeboard.org/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Sınavda, çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kısa cevaplı ve kompozisyon tarzındaki sorular ise tecrübeli AP hocalarından ve üniversite profesörlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendirilir. İki bölümün toplamından oluşan AP sonuçları 1 ile 5 arasında bir notla değerlendirilir. 3 adet AP sınavına girip ve her birinden 5 üzerinden minimum 3 alan öğrenciler AP Scholar ünvanına sahip olurlar. Sınav sonuçları Temmuz ayı içerisinde öğrencilere ve üniversitelere yollanır.