YURT DIŞI EĞİTİM - AMERİKA

image

AMERİKA

Amerika 4000 civarı üniversitesiyle dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için uzun zamandır en popüler ülkelerden biridir. Öğrenciler, Amerika'da bir üniversiteye ya da koleje giriş hakkı için başvururken, her bir kurumun farklı düzeylerdeki seçme ve giriş standartları ile karşılaşırlar. ABD yükseköğrenim kurumları benzersiz çeşitlilik gösterir. Temel farklılıklar arasında, kurumun türü (kamu veya özel), öğrenci sayısı, derece türleri, ücret ve yer sayılabilir.

Amerika’da üniversite eğitimi almak için iki sınava girmeniz gerekiyor; TOEFL/IELTS ve SAT. Bu sınavlardan alacak olduğunuz puanlar ile lise not ortalamanız(GPA), başvurduğunuz üniversiteye kabul için çok önemlidir.

Dünya üniversite derecelendirme sıralamalarına baktığınızda ilk sıralarda ve her kategoride en çok Amerikan üniversitelerinin olduğunu görürsünüz. Amerika üniversiteleri prestij, kalite, üretkenlik, uluslararası tanınırlık gibi birçok farklı kriterde dünyanın en iyi üniversitelerindendir. Amerika’da üniversite eğitimi almış olmanın avantaj ve ayrıcalıklarını yaşamınız boyunca hissedeceksiniz.

Amerika'da üniversite eğitimine 4 yıllık bir üniversiteden başlamak istiyorsanız, başvuru sürecinizi bir yıl öncesinden, lise son sınıfın ilk döneminde başlatmalı ve gerekli sınavlara girmelisiniz.