ACT

image

ACT NEDİR

ACT (American College Testing), lise öğrenimini tamamlayan öğrencilerin üniversiteye giriş konusunda yetkinliklerini değerlendiren bir sınavdır. Özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelerde lisans düzeyinde eğitim almak isteyenler için ACT puanı SAT sınavına bir alternatif olarak kullanılabilir.

ACT sınavı English, Math, Reading, Science ve Essay bölümlerinden oluşmaktadır. Sınav, test formatında olup toplam 215 adet sorudan oluşmaktadır. Yanlış sorulardan puan kırmayan ACT de başarılı olmanın sırrı en hızlı şekilde aslında çok karmaşık olmayan sorulara doğru cevap vermektir. Molalarla birlikte sınav süresi 4 saattir.

 

English 75 questions, 45 minutes
Math 60 questions, 60 minutes
15 minutes break
Reading 40 questions, 35 minutes
Science 40 questions, 35 minutes
5 minutes break
Essay 1 question, 40 minutes

 

Yılda 6 defa gerçekleştirilen sınavda puan aralığı ise 1 ila 36 arasında değişmektedir. Toplam skor yine 36 tam puan üzerinden hesaplanır.

2018 Eylül ayından itibaren Amerika dışındaki sınavlar bilgisayar tabanlı yapılmaktadır.

ACT BAŞVURU

ACT sınav başvuruları online olarak http://www.act.org sitesinden yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapacak adayların, öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri şehre göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.

Adaylar sınav tarihlerine de yine aynı web sitesi üzerinden ulaşabilirler.